10 סיבות למה חשוב לקחת הפסקות

מדוע חשוב לעשות הפסקה

כשמדובר בעבודה, בית ספר ומשימות אחרות, תרבויות רבות מהללות את “השחיקה”. היכולת להתמקד ולעבוד באינטנסיביות במשך שעות בכל פעם – לא משנה כמה משימה משעממת או מאתגרת – נתפסת כרצויה. המציאות היא שבני אדם לא יכולים לתפקד כך. אנחנו צריכים הפסקות. להלן עשר סיבות מדוע לקחת הפסקות חשוב:

הפסקות יכולות לבוא בלא מעט צורות, חלק אוהבים אותן עם כוס קפה, וחלקלעשן סיגריה ויש כאלה שהולכים על בטוח עם טיולים ומעשנים סיגריות אלקטרוניות חד פעמיות שלתחושתם אינם מסוכנות.

1. המוח שלנו מרוויח ממיקוד ו”חוסר מיקוד”

רוב האנשים מבינים את היתרונות של מיקוד, אבל המוח האנושי לא יכול להתמקד כל הזמן יותר מדי זמן. יותר מדי מיקוד שואב את האנרגיה שלנו וכאשר יש לנו אנרגיה נמוכה, יש לנו סיכוי גבוה יותר לעשות טעויות, להתנהג בפזיזות יותר ולקיים אינטראקציה שלילית עם אנשים אחרים. מחקרים מראים שהמוח שלך בריא ביותר כאשר מותר לו לעבור בין מצבי מיקוד ו”אי מיקוד”.

2. הפסקות עוזרות בקבלת החלטות

כשאנחנו במצב של “חוסר מיקוד”, זה לא אומר שהמוח נכבה. כשאנחנו לא מתמקדים, מעגל מוחי שנקרא “רשת מצב ברירת המחדל” מופעל. זה מעורב רק כשאנחנו מפסיקים להתמקד בכוונה במשהו. במצב זה, המוח עובר דרך זיכרונות, עובר בין העבר, ההווה והעתיד. מיזוג זיכרונות זה מוביל לקשרים ורעיונות חדשים, המובילים להחלטות טובות יותר!

3. הפסקות עוזרות בלמידה

מדענים יודעים שזיכרונות מתגבשים במהלך השינה, אבל מנוחה בזמן ערות יכולה להשיג משהו דומה. במחקר של המכונים הלאומיים לבריאות, חוקרים מיפו את פעילות המוח אצל מתנדבים בריאים. הם גילו שכאשר המתנדבים נחו לאחר תרגול קוד, המוח שלהם שיחזר במהירות גרסאות מהירות יותר של הקוד. ככל שהם שיחזרו את הפעילות, כך הם הצליחו יותר באימונים מאוחרים יותר. זה מצביע על כך שגם תרגול וגם מנוחה חשובים בלימוד מיומנות.

4. הפסקות יכולות להגביר את היצירתיות

רובנו מכירים את התחושה של התמקדות ארוכה מדי. אנחנו מרגישים מבולבלים מיצירתיות. המחקר תומך בחשיבותן של הפסקות והחזרת חשיבה יצירתית. במחקר על האופן שבו הפסקות השפיעו על סיעור מוחות אינדיבידואלי, חוקרים גילו שמשתתפים שלקחו הפסקות העלו יותר רעיונות בחלק האחרון של סיעור המוחות מאשר אלה שלא לקחו הפסקה.

5. הפסקות מפחיתות מתח

לחץ מתמשך עלול להוביל לשחיקה, שהיא מצב של תשישות פיזית, נפשית ורגשית. אנשים לא חווים שחיקה אחרי יום עבודה אחד ארוך, אבל אם כל יום עבודה מלחיץ, השחיקה נמצאת לרוב מעבר לפינה. בניית הפסקות לכל יום עבודה או לימודים חיונית לבריאות לטווח ארוך, במיוחד אם יש לך חיי לחץ גבוה. איגוד הפסיכולוגיה האמריקאי תומך בכך, וממליץ לעובדים לקחת את ימי החופשה שלהם, לקבוע גבולות עבודה-חיים ו”להתנתק” מהעבודה.

6. הפסקות טובות לראייה שלך

לפי איגוד האופטומטריה האמריקאי, עובד אמריקאי ממוצע מבלה שבע שעות ביום על המחשב. גם אם העבודה שלך לא דורשת שימוש רב במסך, אנו משתמשים במחשבים ובטלפונים עבור מדיה חברתית, סרטים ועוד. זה יכול לגרום ל”תסמונת ראייה ממוחשבת” או ל”מתח עיניים דיגיטלי”. התסמינים כוללים כאבי ראש, ראייה מטושטשת, עיניים יבשות וכאבי צוואר וכתפיים. הפסקה כדי למתוח ולנוח את העיניים עוזרת. ה-AOA ממליץ להניח לעיניים שלך לפחות 15 דקות עבור כל שעתיים של שימוש במסך.

7. הפסקה נותנת לך זמן לאכול

מנטליות ההמולה מעודדת אנשים רבים להתעלם מרמזי הרעב שלהם. במקום לקחת הפסקה, אנשים רבים ממשיכים לעבוד ולנסות להתמקד. כאשר אתה לא אוכל, לעומת זאת, הרבה יותר קשה להיות פרודוקטיבי. תזמון הפסקות ביום שלך לאוכל מונע את האיטיות והעצבנות של הרעב ובמקביל נותן למוח שלך הזדמנות להיטען מחדש. גם ארגונים צריכים לשים לב ולהקפיד לתת לעובדים הפסקות צהריים מספקות.

8. הפסקה שומרת עליך

עייפות היא אחד הגורמים העיקריים לתאונות עבודה. לפי OSHA, שיעורי התאונות והפציעות גבוהים ב-30% במהלך משמרות לילה. עבודה של 12 שעות ביום קשורה לסיכון מוגבר של 37% לפציעה. הפסקות חיוניות לשמירה על בטיחות העובדים, ולכן ארגונים חייבים לאפשר זמני מנוחה ולתעדף את בטיחות העובדים. האחריות העיקרית היא על הארגון מכיוון שסביר להניח שרוב העובדים היו לוקחים יותר הפסקות אם היו מעודדים אותם ולא רק נסבלים אותם.

9. גם ילדים צריכים הפסקות

הפסקות במהלך יום לימודים חשובות לא פחות מהפסקות במהלך יום עבודה. לרוע המזל, בתי ספר רבים מגבילים או אפילו מסירים את זמן ההפסקה לתלמידים. זו טעות מכיוון שהפסקות ארוכות יותר מועילות לילדים במגוון דרכים. הם מקבלים פעילות גופנית והזדמנויות לפתח מיומנויות חברתיות, שניהם עוזרים להם בכיתה ולאורך כל חייהם. השארת ילדים בפנים כל היום ללא הפסקות עושה להם שירות רע.

10. הפסקות ארוכות יותר (כמו חופשות) טובות ללב שלך

אמנם לא כולם יכולים לקחת חופשות גדולות מדי שנה, אבל הפסקות ארוכות יותר מהעבודה או מהלימודים יכולות להגן על בריאות הלב שלך. מחקר בן תשע שנים מאוניברסיטת המדינה של ניו יורק באוסווגו חקר גברים בגיל העמידה בסיכון גבוה למחלת לב כלילית. הם מצאו כי תדירות החופשות השנתיות קשורה בסיכון מופחת לתמותה מכל סיבה ותמותה כתוצאה ממחלות לב. ישנם גורמים אחרים, כמובן, אבל בהתחשב בכך שמחלות לב וכלי דם הן גורם המוות המוביל בעולם, חדשות טובות שלקחת הפסקה ארוכה כדי להירגע יכולה להפחית את הסיכון שלך.

אהבתם? שתפו עם חברים...
מה עברנו בכתבה זו
חיפוש

לפעילות גיבוש מהנה שלחו לנו הודעה

השאירו לנו פרטים לתכנון ובניית פעילות גיבוש חוויתית מהנה עם המון צחוק וכיף, אל תתפשרו על גיבוש בלתי נשכח.