משחקים 101: האם יש בזה יתרונות?

יש הרבה מאוד משחקים שהם אינטראקטיביים שבהם אתה יכול להשתמש ללמידה ולפיתוח שלך. לשחק עם משחקים שמפתחים יכולות אנליטיות ופתרון בעיות משלהם או מכילים מקצועות מכללה היא דרך מצוינת להגביר את ההערכה העצמית ולחזק מגוון מיומנויות.
משחקים 101

הדרכים הרבות כיצד משחקי וידאו מועילים לילדים:

 • משחקים מונעים מטרה, כך שילדים ייצרו הבנה שכדי להצליח, הם צריכים לעמוד ביעד או לחרוג ממנו על ידי ביצוע יעדים.
 • משחקים מציגים את הנושא בצורה מהנה ללא לחץ, מה שהופך אותו לפחות מאיים.
 • משחקים אינטראקטיביים מקדמים פתרון בעיות. הנושא מספק הזדמנות לילדים לתרגל קושי. הם ילמדו עד שימצאו את התשובה, הדרך להדגים את עבודתם והתנסותם.
 • משחקים מפתחים בנוסף חשיבה ביקורתית וניתוח, במיוחד אם נדרשת אסטרטגיה. ילדים הולכים לגלות כיצד להעריך בדיוק את מה שהם עשו, ללמוד מהטעויות שלהם ולנסות שוב.
 • ילדים לומדים מיומנויות חברתיות כשהם משחקים עם אנשים אחרים. הם יודעים לבנות אמון ומערכות יחסים, וגם את הערך של שיתוף פעולה ועבודת צוות. אינטראקציה עם אנשים אחרים עוזרת להם לדעת איך אחרים מאמינים ואת הדרך לטפל ברגשות.
 • ילדים גם לומדים על תחרות, ניצחון והפסד. הלקח שילדים יכולים להבין הוא לקבל תבוסה אבל לנסות.
 • למשחקים יש הנחיות והנחיות, כך שילדים מתרגלים קריאה והקשבה לפרמטרים או מגבלות מסוימים שהם יצטרכו להסתכל עליהם מקרוב.
 • משחקים דורשים אסטרטגיה, מה שהופך את השחקנים למשתתפים פעילים. כשילדים משחקים במשחקים שזה מרמז, הם מעורבים יותר מאשר כשהם עושים דפי עבודה.
 • לשחק משחקים אינטראקטיביים עם לילדים היא דרך נפלאה לקצת גיבוש משפחתי עם הילדים. וכמבוגרים אתם מסוגלים לגלות הרבה!

משחקי גיבוש לילדים הם דרך מצוינת ללכוד את תשומת הלב שלהם.

להתעדכן עם חברים
משחק מתון יכול לספק מקור בריא לסוציאליזציה, הרפיה והתמודדות. המשחקים הפכו לפלטפורמה לחברים להתעדכן ולתקשר, ולשפר את החיבור החברתי. במהלך מגיפת COVID-19 כאשר לא תמיד ניתן היה לראות חברים, משחק משחקים דרך אפליקציות, קונסולות או שירותי סטרימינג היה דרך חשובה לחברים לשמור על קשר. משחקים המדמים עולמות וירטואליים מסתמכים על אסטרטגיה ועבודת צוות על מנת להתקדם ברמות ואתגרים. קהילות וירטואליות אלו יכולות להפוך למוקדים חברתיים עבור גיימרים, ולאתגר את התפיסה השגויה הנפוצה שמשחק הוא תמיד פעילות מבודדת. (אלא אם כן אתה בוזז נינג’ה. אף אחד לא אוהב בוזז נינג’ה.)

הורדת מתח
מחקר של ארגון המחקר הבינלאומי המבוסס באוסטרליה, Young and Well Cooperative Research Centre, הצביע על כך שלמשחקי וידאו מתונים הייתה השפעה חיובית על הרווחה הנפשית של המשתמש כאמצעי להרפיה ולהפחתת מתחים. משחקי פאזל או אסטרטגיה כמו אלה בסמארטפון יכולים לעזור לקדם רגיעה, להדוף חרדה ולשפר את מצב הרוח של המשתמש, בשל האופי הפשוט והחוזר על עצמו. אז, עבור חלק, משחק או שניים יכולים לקדם רגיעה לאחר יום גדול. (בהתאם לאיכות הקבוצה שלך, תחושת נינוחות עשויה לקחת עוד כמה משחקים.)

קואורדינציה, זיכרון וכושר
חלק מהמשחקים נועדו לשפר את הבריאות הגופנית שלך, תוך שימוש בתנועה של בקר או מצלמה כדי לזהות ולהעריך תנועה. משחקים אלה משתמשים בטכנולוגיית חיישני תנועה כדי לגרום למשתמש לתאם תנועות פיזיות על מנת להתקדם. (אנא השתמש ברצועת כף היד במידת האפשר – טלוויזיה שבורה עלולה להקשות על מימוש היתרונות של משחק.)

מחקר של אוניברסיטת קווינסלנד לטכנולוגיה (QUT) מצא שמשחקים יכולים גם לעזור לשפר את מיומנויות החשיבה אצל ילדים על ידי דרישה להוראות ולבצע פעולות על מנת להתקדם במשחק ועשויים להיות טובים יותר מאשר צפייה בטלוויזיה.

תהיה הגיימר הכי טוב שאתה יכול להיות
בדקנו כמה יתרונות של גיימינג, אז עכשיו אנחנו הולכים לחקור כמה דרכים קלות להיות הגיימר הבריא והטוב ביותר שאתה יכול להיות.

מבוגרים, הורים ומטפלים
אם אתה גיימר מבוגר, משתמש במחשב או במכשיר נייד, העצה הנוכחית היא לנסות לדגמן התנהגות חיובית של משחק וזמן מסך עבור בני הנוער או הילדים סביבך מהגיל המוקדם ביותר.

זמן מסך
זה אולי נשמע מובן מאליו, אבל הפסקה מהמסך היא לא רק לתת לעיניים הפסקה, אם כי גם זה חשוב מאוד. ישיבה ממושכת יכולה להוות גורם סיכון מרכזי לפתח פקקת ורידים עמוקים וקרישי דם קטלניים (ראה משחקים יכולים לגרום לקרישי דם), לכן חשוב מאוד שתצאו לטיולים רגילים של עשר דקות או תנסו להשתמש בשולחן עמידה (אם משחקי מחשב זה הקטע שלך). הגבל את זמן המסך שלך – כולל הפעלות משחקים – ללא יותר משעה או שעתיים ביום (או פחות לילדים צעירים יותר).

זה עשוי לעזור אם תקבע את משך הזמן בהתחלה. (זה יכול גם להקל לומר, “רק עוד משחק אחד” ולהתכוון לזה הפעם :-))

מסכים פולטים אור כחול שגורם למוח להרגיש ערני יותר. מכיוון שאור כחול יכול להשפיע על המלטונין (ההורמון שעוזר בשינה), הוא יכול לשבש את השעון הפנימי של הגוף, וכתוצאה מכך שינה לקויה. כדי להפחית את הסיכון לשינה לקויה (ואפילו ביצועי משחק גרועים יותר למחרת) מומלץ לכבות את המשחקים 30 דקות לפני השינה – 60 דקות או יותר לילד או נער – כדי לאפשר זמן מנוחה מתאים. כבה את המסכים לחלוטין והעבר מכשירים ניידים למצב שקט. (אה כן, אנחנו יודעים, אנחנו יודעים, קשה לסיים בהפסד או לקרוא לזה לילה כשאתה ברצף ניצחונות, אבל אתה תשמח שעשית זאת בבוקר.)

הורים ומטפלים צריכים לנסות לעקוב אחר זמן המסך של צעירים.

הנה כמה הנחיות לגבי מגבלות בטוחות לשימוש במסכים מההנחיות האוסטרליות לתנועה 24 שעות ביממה.

 • לילדים בגילאי 5-17 לא יותר משעתיים של זמן מסך ביום.
 • לילדים בגילאי 2-5 לא צריך להיות יותר משעה אחת של זמן מסך ללא רסן (כמו באי ישיבה בשקט) ביום – פחות עדיף.
 • זמן מסך בישיבה אינו מומלץ.
 • לילדים מתחת לגיל שנתיים אין זמן מסך.

אהבתם? שתפו עם חברים...
מה עברנו בכתבה זו
חיפוש

לפעילות גיבוש מהנה שלחו לנו הודעה

השאירו לנו פרטים לתכנון ובניית פעילות גיבוש חוויתית מהנה עם המון צחוק וכיף, אל תתפשרו על גיבוש בלתי נשכח.